Microswitch; Highly; VS15N06-1C
Microswitch; VS15N06-1C; lever with roller; 25mm; 1NO+1NC common pin; snap action; conectors 6,3mm; 15A; 250V; Highly; RoHS
Microswitch; VS15N06-1C; lever with roller; 25mm; 1NO+1NC common pin; snap action; conectors 6,3mm; 15A; 250V; Highly; RoHS Microswitch; VS15N06-1C; lever with roller; 25mm; 1NO+1NC common pin; snap action; conectors 6,3mm; 15A; 250V; Highly; RoHS
 Item
Item ID: 00658
Item ID: 00658
Quantity: 248 pc
Delivery 1000 [ scheduled for 2026-06-05 ]
Quantity [ pc ]Net price
1+7,89
NameMicroswitch
SymbolVS15N06-1C
Actuator typelever with roller
Lever length / Pin plunger height25mm
Switch mountingscrew
Cable mountingconectors 6,3mm
Contact current15A
Switching voltage250V
Body dimmensions27,8x10,3x15,9mm