Pin header; PLS40S-37,8; 40 ways
Pin header; pin; PLS40S-37,8; 2,54mm; black; 1x40; straight; double deck; 28,8mm; 3/6mm; through hole; gold plated; RoHS Item ID: 12762 Item ID: 12762 MOQ: 2 Multiple: 1
Quantity: |
| Details | |
|---|---|
| Name | Pin header |
| Connector type | pin |
| Symbol | PLS40S-37,8 |
| Contacts pitch | 2,54mm |
| Body / insulator color | black |
| Pin configuration | 1x40 |
| Connector orientation | straight |
| Pin headers version | single row; double deck |
| Insulator height C | 28,8mm |
| Pin Height (A/B) | 3/6mm |
| Connector mounting | through hole |
| Contact plating | gold plated |
| Number of ways / pins | 40 ways |