Terminal block; EDVC-5.08-03P-4; 3 ways
Terminal block; EDVC-5.08-03P-4; 3 ways; R=5,08mm; 12,1mm; 15A; 300V; through hole; straight; closed; green; KLS; RoHS
 Item
Item ID: 24908
Item ID: 24908
Quantity: 3075 pc
Terminal block typepluggable
SymbolEDVC-5.08-03P-4
Number of ways / pins3 ways
Contact pitchR=5,08mm
Height (without pins)12,1mm
Rated current15A
Rated voltage300V