Terminal block; EDVC-5.08-08P-4; 8 ways
Terminal block; EDVC-5.08-08P-4; 8 ways; R=5,08mm; 12,1mm; 15A; 300V; through hole; straight; closed; green; KLS; RoHS Item ID: 24912 Item ID: 24912 MOQ: 5 Multiple: 1
| Terminal block type | pluggable |
| Symbol | EDVC-5.08-08P-4 |
| Number of ways / pins | 8 ways |
| Contact pitch | R=5,08mm |
| Height (without pins) | 12,1mm |
| Rated current | 15A |
| Rated voltage | 300V |