Switch; Onpow; GQ12B-10J/A-N
Switch; push button; GQ12B-10J/A-N; OFF-(ON); 1 way; no backlight; momentary; panel mounting; 2A; 36V DC; 12mm; IP65; Onpow; RoHS Item ID: 27108 Item ID: 27108 MOQ: 1 Multiple: 1
| Switch type | push button |
| Symbol | GQ12B-10J/A-N |
| Switching way | OFF-(ON) |
| Number of ways | 1 way |
| Actuator color | black |
| Mechanical montage | panel mounting |
| Leads | solder |
| Number of position | 2 positions |
| DC contacts current | 2A |
| DC switching voltage | 36V DC |
| Mounting hole | 12mm |
| Mounting depth | 12mm |