Relay; Hongfa; HF118FK-012-Z1T (JQX68; HF68); PCB trough hole; SPDT; 12V; 8A; 8A
| Files to download | |
|---|---|
| Item | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Relay; electromagnetic miniature; HF118FK-012-Z1T (JQX68; HF68); 12V; DC; SPDT; 8A; 250V AC; 8A; 30V DC; PCB trough hole; Hongfa; RoHS Item ID: 27736 Item ID: 27736 MOQ: 1 Multiple: 1
Quantity: |
| Details | |
|---|---|
| Name | Relay |
| Type | electromagnetic miniature |
| Symbol | HF118FK-012-Z1T (JQX68; HF68) |
| Input voltage | 12V |
| Input voltage type | DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Rated AC current | 8A |
| Rated AC voltage | 250V AC |
| Rated DC current | 8A |
| Rated DC voltage | 30V DC |
| Mounting way | PCB trough hole |
| Manufacturer | Hongfa |
| Certificates | RoHS |
| Contact material | AgSnO2 |
| Coil resistance | 620Ohm |