Switch; Onpow; GQ16PF-10/N
Switch; push button; GQ16PF-10/N; OFF-(ON); 1 way; no backlight; momentary; panel mounting; 2A; 36V DC; 16mm; IP65; Onpow; RoHS Item ID: 29824 Item ID: 29824 MOQ: 1 Multiple: 1
Quantity: |
| Details | |
|---|---|
| Name | Switch |
| Switch type | push button |
| Symbol | GQ16PF-10/N |
| Switching way | OFF-(ON) |
| Number of ways | 1 way |
| Actuator color | nickel silver |
| Button shape | super flat |
| Backlight | no backlight |
| Backlight color | not applicable |
| Lamp type | not applicable |
| Switch type | momentary |
| Mechanical montage | panel mounting |
| Leads | screw |
| Number of position | 2 positions |
| DC contacts current | 2A |
| DC switching voltage | 36V DC |
| Mounting hole | 16mm |
| Mounting depth | 23mm |