Switch; Onpow; GQ19H-10/S
Switch; push button; GQ19H-10/S; OFF-(ON); 1 way; no backlight; momentary; panel mounting; 2A; 36V DC; 19mm; IP65; Onpow; RoHS
Switch; push button; GQ19H-10/S; OFF-(ON); 1 way; no backlight; momentary; panel mounting; 2A; 36V DC; 19mm; IP65; Onpow; RoHS Switch; push button; GQ19H-10/S; OFF-(ON); 1 way; no backlight; momentary; panel mounting; 2A; 36V DC; 19mm; IP65; Onpow; RoHS
 Item
Item ID: 38946
Item ID: 38946
Quantity: 24 pc
Switch typepush button
SymbolGQ19H-10/S
Switching wayOFF-(ON)
Number of ways1 way
Actuator colorsteel silver
Button shapehigh
Mechanical montagepanel mounting
Leadsscrew
Number of position2 positions
DC contacts current2A
DC switching voltage36V DC
Mounting hole 19mm
Mounting depth27mm