Relay; Forward Relays; NT73-2CS12DC12V0.36; PCB trough hole; SPDT; 12V; 12A; 12A
| Files to download | |
|---|---|
| Item | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Relay; electromagnetic miniature; NT73-2CS12DC12V0.36; 12V; DC; SPDT; 12A; 125V AC; 12A; 28V DC; PCB trough hole; Forward Relays; RoHS Item ID: 41192 Item ID: 41192 MOQ: 1 Multiple: 1
| Info |
|---|
| The item is available on request. |
| Details | |
|---|---|
| Name | Relay |
| Type | electromagnetic miniature |
| Symbol | NT73-2CS12DC12V0.36 |
| Input voltage | 12V |
| Input voltage type | DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Rated AC current | 12A |
| Rated AC voltage | 125V AC |
| Rated DC current | 12A |
| Rated DC voltage | 28V DC |
| Mounting way | PCB trough hole |
| Manufacturer | Forward Relays |
| Certificates | RoHS |
| Contact material | AgCdO |
| Coil resistance | 400Ohm |
| Rated coil power DC | 360mW |