Sensor; photoelectric; YUMO; G18-3C5PC
Sensor; photoelectric; G18-3C5PC; PNP; NO/NC; barrier type (transmitter-receiver); 5m; 10÷30V; DC; 200mA; cylindrical plastic; fi 18mm; YUMO; RoHS
Sensor; photoelectric; G18-3C5PC; PNP; NO/NC; barrier type (transmitter-receiver); 5m; 10÷30V; DC; 200mA; cylindrical plastic; fi 18mm; YUMO; RoHS Sensor; photoelectric; G18-3C5PC; PNP; NO/NC; barrier type (transmitter-receiver); 5m; 10÷30V; DC; 200mA; cylindrical plastic; fi 18mm; YUMO; RoHS Sensor; photoelectric; G18-3C5PC; PNP; NO/NC; barrier type (transmitter-receiver); 5m; 10÷30V; DC; 200mA; cylindrical plastic; fi 18mm; YUMO; RoHS
 Files to download
Datasheet
 Item
Item ID: 42595
Item ID: 42595
Quantity: 2 pc
Delivery 30 [ scheduled for 2026-07-15 ]
MOQ: 1
 Details
NameSensor
Sensor typephotoelectric
SymbolG18-3C5PC
Output typePNP
Output functionNO/NC
Work modes of photo sensorsbarrier type (transmitter-receiver)
Sensing zone5m
Voltage range10÷30V
Voltage typeDC
Maximum current200mA
Housing typecylindrical plastic
Sensor diameter / dimmensionfi 18mm
Length sensor70mm