Relay; Hongfa; HFKP/012-1H4T; electromagnetic automotive; 12V; 60A
Relay; electromagnetic automotive; HFKP/012-1H4T; 12V; DC; SPDT; 60A; 12V DC; PCB trough hole; 1,6W; Hongfa; RoHS Item ID: 44604 Item ID: 44604 MOQ: 1 Multiple: 1
Quantity: |
| Details | |
|---|---|
| Name | Relay |
| Type | electromagnetic automotive |
| Symbol | HFKP/012-1H4T |
| Input voltage | 12V |
| Input voltage type | DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Rated DC current | 60A |
| Rated DC voltage | 12V DC |
| Mounting way | PCB trough hole |
| Automotive relays features | not applicable |
| Rated coil power DC | 1,6W |