Relay; Hongfa; HFD41-012-HS (HM4100F); PCB trough hole; SPDT; 12V; 1A; 1A
Relay; electromagnetic miniature; HFD41-012-HS (HM4100F); 12V; DC; SPDT; 1A; 240V AC; 1A; 30V DC; PCB trough hole; Hongfa; RoHS
 Files to download
Datasheet
 Item
Item ID: 07369
Item ID: 07369
Quantity: 0 pc
MOQ: 1
Multiple: 1
Quantity [ pc ]Net price
 Info
The item is available only until stocks last.
 Details
NameRelay
Typeelectromagnetic miniature
SymbolHFD41-012-HS (HM4100F)
Input voltage12V
Input voltage typeDC
Contacts configurationSPDT
Rated AC current1A
Rated AC voltage240V AC
Rated DC current1A
Rated DC voltage30V DC
Mounting wayPCB trough hole
ManufacturerHongfa
CertificatesRoHS
Contact materialAgNi
Coil resistance700Ohm