Terminal block; DG360-7.5-03P; 3 ways
Terminal block; DG360-7.5-03P; 3 ways; R=7,50mm; 12,7mm; 15A; 300V; through hole; straight; round hole; slot screw; screw; horizontal; 2,5mm2; blue; Degson; RoHS Item ID: 11969 Item ID: 11969 MOQ: 1 Multiple: 1
| Terminal block type | standard |
| Symbol | DG360-7.5-03P |
| Number of ways / pins | 3 ways |
| Contact pitch | R=7,50mm |
| Height (without pins) | 12,7mm |
| Rated current | 15A |
| Rated voltage | 300V |