Relay; Hongfa; HF41F-012-ZST; PCB trough hole; for socket; SPDT; 12V; 6A; 6A
Relay; electromagnetic miniature; HF41F-012-ZST; 12V; DC; SPDT; 6A; 250V AC; 6A; 30V DC; PCB trough hole; for socket; Hongfa; RoHS
 Files to download
PDF
 Item
Item ID: 39035
Item ID: 39035
Quantity: 12 pc
MOQ: 1
Multiple: 1
Quantity [ pc ]Net price
1+9,06
Quantity:
 Details
NameRelay
Typeelectromagnetic miniature
SymbolHF41F-012-ZST
Input voltage12V
Input voltage typeDC
Contacts configurationSPDT
Rated AC current6A
Rated AC voltage250V AC
Rated DC current6A
Rated DC voltage30V DC
Mounting wayPCB trough hole; for socket
ManufacturerHongfa
CertificatesRoHS
Compatible with socket41F-1Z-C2-1; 41F-1Z-C2-5
Contact materialAgSnO2
Coil resistance848Ohm