Switch; Onpow; GQ19F-10E/J/R/24v/S
Switch; push button; GQ19F-10E/J/R/24v/S; OFF-(ON); 1 way; LED 24V backlight; red; momentary; panel mounting; 220V AC; 2A; 36V DC; 19mm; IP65; Onpow; RoHS Item ID: 42230 Item ID: 42230 MOQ: 1 Multiple: 1
| Info |
|---|
| The item is available on request. |
| Details | |
|---|---|
| Name | Switch |
| Switch type | push button |
| Symbol | GQ19F-10E/J/R/24v/S |
| Switching way | OFF-(ON) |
| Number of ways | 1 way |
| Actuator color | steel silver |
| Button shape | flat |
| Backlight | LED 24V backlight |
| Backlight color | red |
| Lamp type | not applicable |
| Switch type | momentary |
| Mechanical montage | panel mounting |
| Leads | solder |
| Number of position | 2 positions |
| AC switching voltage | 220V AC |
| DC contacts current | 2A |
| DC switching voltage | 36V DC |
| Mounting hole | 19mm |
| Mounting depth | 27mm |