Thyristor; WeEn Semiconductors; BT152/800R
Thyristor; BT152/800R; 20A; 800V; TO220AB; through hole (THT); 3mA; WeEn Semiconductors; RoHS Item ID: 03457 Item ID: 03457 MOQ: 1 Multiple: 1
|---|---|
| Name | Thyristor |
| Symbol | BT152/800R |
| Load current | 20A |
| Reverse voltage | 800V |
| Case | TO220AB |
| Mounting | through hole (THT) |
| Gate current | 3mA |