Terminal block; DG365-7.5-02P; 2 ways
Terminal block; DG365-7.5-02P; 2 ways; R=7,50mm; 12,7mm; 15A; 300V; through hole; straight; square hole; slot screw; screw; horizontal; 2,5mm2; blue; Degson; RoHS Item ID: 12813 Item ID: 12813 MOQ: 5 Multiple: 5
| Terminal block type | standard |
| Symbol | DG365-7.5-02P |
| Number of ways / pins | 2 ways |
| Contact pitch | R=7,50mm |
| Height (without pins) | 12,7mm |
| Rated current | 15A |
| Rated voltage | 300V |