Terminal block; EDK-3.81-08P-4S; 8 ways
Terminal block; EDK-3.81-08P-4S; 8 ways; R=3,81mm; 15,6mm; 8A; 300V; for cable; angled 90°; square hole; slot screw; screw; vertical; 1,0mm2; green; KLS; RoHS; AK1550
 Item
Item ID: 42525
Item ID: 42525
Quantity: 88 pc
Delivery 500 [ unspecified date ]
Quantity [ pc ]Net price
2+3,13
Terminal block typepluggable
SymbolEDK-3.81-08P-4S
Number of ways / pins8 ways
Contact pitchR=3,81mm
Height (without pins)15,6mm
Rated current8A
Rated voltage300V