Capacitor; EEUFR1H101B; Panasonic; 100uF; 50VDC
Capacitor; electrolytic; Low Impedance; EEUFR1H101B; 100uF; 50VDC; FR-A; diam.8x11,5mm; 5mm; through-hole (THT); tape; Panasonic; RoHS Item ID: 42945 Item ID: 42945 MOQ: 3 Multiple: 1
| Manufacturer's original symbol | EEUFR1H101B |
| Capacitance | 100uF |
| Capacitor operating voltage | 50VDC |
| Capacitor serie | FR-A |
| Tolerance | 20% |
| Case type | diam.8x11,5mm |
| Terminal pitch | 5mm |
| Electric mounting | through-hole (THT) |
| Package type | tape |
| Operating temperature | -40...+105°C |
| Impedance | 61mOhm |