Capacitor; EEUFC1H4R7; Panasonic; 4,7uF; 50V
Capacitor; Low Impedance; electrolytic; EEUFC1H4R7; 4,7uF; 50V; FC; diam.5x11mm; 2mm; through-hole (THT); bulk; Panasonic; RoHS Item ID: 42982 Item ID: 42982 MOQ: 3 Multiple: 1
| Manufacturer's original symbol | EEUFC1H4R7 |
| Capacitance | 4,7uF |
| Capacitor operating voltage | 50V |
| Capacitor serie | FC |
| Tolerance | 20% |
| Case type | diam.5x11mm |
| Terminal pitch | 2mm |
| Electric mounting | through-hole (THT) |
| Package type | bulk |
| Operating temperature | -40...+105°C |
| Impedance | 1,3Ohm |