Terminal block; EDK-5.08-12P-4S; 12 ways
Terminal block; EDK-5.08-12P-4S; 12 ways; R=5,08mm; 17,4mm; 15A; 300V; for cable; angled 90°; square hole; slot screw; screw; vertical; 2,5mm2; green; KLS; RoHS Item ID: 24898 Item ID: 24898 MOQ: 2 Multiple: 1
Quantity: |
| Details | |
|---|---|
| Name | Terminal block |
| Terminal block type | pluggable |
| Symbol | EDK-5.08-12P-4S |
| Number of ways / pins | 12 ways |
| Contact pitch | R=5,08mm |
| Height (without pins) | 17,4mm |
| Rated current | 15A |
| Rated voltage | 300V |