Capacitor; EEUFC1E470; Panasonic; 47uF; 25V
Capacitor; electrolytic; Low Impedance; EEUFC1E470; 47uF; 25V; FC; diam.5x11mm; 2mm; through-hole (THT); bulk; Panasonic; RoHS Item ID: 43114 Item ID: 43114 MOQ: 2 Multiple: 1
| Manufacturer's original symbol | EEUFC1E470 |
| Capacitance | 47uF |
| Capacitor operating voltage | 25V |
| Capacitor serie | FC |
| Tolerance | 25% |
| Case type | diam.5x11mm |
| Terminal pitch | 2mm |
| Electric mounting | through-hole (THT) |
| Package type | bulk |
| Operating temperature | -55...+105°C |
| Impedance | 800mOhm |